Info- ja võrguühiskond


Lugedes Eesti infoühiskonna arengukava 2020, olen eelkõige nõus punktiga:
  • ·   „Inimestel aitab tööd hoida ja tööta jäämise korral uutel aladel uusi väljakutseid vastu võtta IKT- oskuste pidev täiendamine. Seda enam, et kadumas on IKT-oskusi mittenõudvad töökohad. IKT laialdane kasutuselevõtt on kiirendanud struktuurseid muutusi tööturul.“

Inimesed teadvustavad järjest rohkem, et elukestev õpe tagab jätkusuutliku läbilöögi tööturul ning oma oskuste ja teadmiste arendamine on elementaarne. Õigupoolest, on vist elukestev õpe tänapäeva tööturul üldiselt märksõnaks. Ühest küljest aitab oskus info- ja kommunikatsioonitehnoloogiat (IKT) hästi käsitleda inimestel tööta jäämise korral leida uut töökohta läbi erinevate kanalite. Teisest küljest on sellest abi tööle värbamise protsessi juures, kus saab tööandjale muljet avaldada suuremate IKT- oskustega ja seeläbi oma võimalusi suurendada tööturul konkureerimiseks. IKT- oskusi mittenõudvaid töökohti on tänapäeval juba keeruline väljamõelda, sest kaudselt on neid ikkagi igalpool vaja. Kasvõi suhtlemiseks. Näiteks peab ka koristaja tõenäoliselt vähemalt e-kirja teel suhelda oskama. IKT laialdane kasutuselevõtt on tõesti kiirendanud struktuurseid muutusi tööturul. Näitena, andmesisestajate töökoht kaob tõenäoliselt varsti mineviku ametite hulka edukalt turule sisenevate arvete ja tšekkide digitaliseerimist pakkuvate firmade tõttu.

Teisena vaatleksin järgmist punkti:
  • ·    „Eestis on jätkuvalt vaba ja avatud (info)ühiskond. Vaatamata kasvanud turva- ja julgeolekuohtudele pole võrreldes teiste riikidega lisandunud suuri väljendus- ja netivabaduse piiranguid, sest suudame tehnoloogiat enda kaitseks rakendada ka ilma nendeta. Samas on tagatud inimestele kontroll oma elu ja andmete privaatsuse üle.“

Siinkohal ma olen enamuse väitega nõus. Andmete privaatsuse osa on aga endiselt õrn teema. 2018. aastal võeti Euroopas vastu uus andmekaitseseadus(General Data Protection Regulation), mis peaks muutma inimeste andmete käitlemise turvalisemaks kuid päris pimesi kindel ei saa ka sellele olla ja muretult oma andmeid jagada ning loota, et need on täiesti privaatsed. Näiteks lekkisid alles 2019. aastal üle 267 miljoni Facebooki kasutaja nimed ja telefoninumbrid andmebaasist internetti. Seega peaks ennekõike IKT- kasutajad ise skeptilised olema oma andmete jagamise osas ning seda ka kõige ebaolulisemana tunduva kanali puhul.

Kasutatud materjalid:

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Tarzan suurlinnas: võrgusuhtluse eripäradest

Andmeturveː tehnoloogia, koolitus ja reeglid